Szent Efrém Férfikar
Helyszín: Zeneakadémia
Dátum: 2014. 05. 27. ( kedd )
Első pillantásra a Szent Efrém Férfikar historizáló öltözetében és a IV. században élt névadójával „egyszerű” régizenei együttesnek tűnhet.
A valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb: fő céljuk a bizánci rítusú keresztény világ vokális örökségének bemutatása, amely örökség évszázadokat átívelve magában foglalja kortárs szerzők alkotásait is. Ezek után szinte magától értetődő további célkitűzésük a magyar férfikari hagyomány ápolása és innen csak egy kis lépés Bartók művek népzenei gyökereinek bemutatása. Ehhez pedig kiváló társ a Muzsikás együttes. A Szent Efrém Férfikar vállalkozása, miszerint egy hangverseny keretében az összes Bartók által komponált férfikart elénekli, nem kis feladat. A hat kórusmű olyan nehéz feladat elé állítja mindenkori előadóit technikai és zenei értelemben egyaránt, hogy tökéletes anyagtudás és technikai állapot, valamint professzionista vokális kamarazenei jártasság nélkül az összesen mintegy negyven percnyi zenei anyag eléneklése lehetetlen vállalkozás.
A férfikar műhelyében évek óta csiszolódó, részleteiben már itthon és külföldön is bemutatott férfikari kompozíciók Bartók életművének 32 évét ölelik át 1903-tól 1935-ig. Ami ezalatt a 32 év alatt történt Bartók gondolataiban és zeneszerzői műhelyében, azt talán még ma sem tudjuk felfogni igazán. Kompozícióit ezen a hangversenyen eredeti formájában megszólaló népzene veszi körül, bemutatva azt a zenei világot, amellyel Bartók gyűjtőútjain találkozott, és amely aztán a férfikarok többségének dallami és szerkezeti alapjául szolgált. A Muzsikás amellett, hogy fennállásának negyven éve alatt sikerült elfogadtatnia a magyar népzenét mint önálló, más műfajokkal egyenértékű zenei stílust, komoly sikereket ért el a 20. századi magyar komolyzene és a hagyományos népzene együttes bemutatásában is. Egy hangversenyen tehát a nagy életművön átívelő férfikari repertoár és annak éltető forrása, a népzene.
Műsor:
Bartók: Est (BB30)
Bartók: Négy régi magyar népdal (BB 60)
Bartók: Tót népdalok (BB 77)
Bartók: Székely népdalok (BB 106)
Bartók: Elmúlt időkből (BB 112)
Népzenék Bartók gyűjtéséből
Közreműködik:
Muzsikás együttes: Sipos Mihály (hegedű, citera); Porteleki László (hegedű, koboz, tambura); Éri Péter (brácsa, mandolin, furulyák); Hamar Dániel (bőgő, gardon, dob) Szent Efrém Férfikar: Viszló István, Varga Donát, Szabó Sebestyén, Gavodi Zoltán, Hajnal András, Nagy Bertalan, Szilágyi Attila, Bubnó Lőrinc (tenor); Philipp György, Pechan Kornél, Laborfalvi Soós Béla, Bubnó Márk (bariton); Domahidy László, Cser Péter, Silló György (basszus) Vezényel: Bubnó Tamás
Jegyárak: 1700, 2800, 3900